Fundacja ORCHidea – Poznań | Wielospecjalistyczne wsparcie osób z deficytami neurologicznymi
Diagnostyka i leczenie padaczki
DIAGNOSTYKA
I LECZENIE PADACZKI
Rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych
REHABILITACJA
W SCHORZENIACH NEUROLOGICZNYCH
Prozdrowotny klub seniora
PROZDROWOTNY
KLUB SENIORA
szkolenia

SZKOLENIA

LUDZIE FUNDACJI

Zarząd Fundacji ORCHidea stanowią osoby na co dzień zajmujące się diagnostyką, leczeniem i terapią  osób z deficytami neurologicznymi np.  po udarach mózgu, z chorobami neurodegeneracyjnymi, z osobami mającymi trudności poznawcze będące wynikiem przebytych lub nadal  występujących chorób, oraz z seniorami.

 

Zarząd Fundacji ORCHidea

dr Piotr Orchowski – Prezes ZarząduSpecjalista neurolog, specjalizujący się w leczeniu pacjentów z padaczką, bólami głowy, chorobą Parkinsona oraz z zespołami otępiennymi (np. choroba Alzheimera). Od ponad 20 lat zajmuje się diagnostyką chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.
Ukończył studia na wydziale lekarskim na Akademii Medycznej (Uniwersytet Medyczny) w Poznaniu. Certyfikowany diagnosta biofeedback.
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując na oddziałach neurologicznych i udarowych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Poznaniu, Centrum Medycznym HCP w Poznaniu oraz jako konsultant neurolog Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu i w Wągrowcu.
Od 1999 roku jest członkiem Polskiej Ligii Przeciwpadaczkowej, a od 2002 roku członkiem Polskiego Towarzystwa Epileptologii.
Aleksandra Orchowska - Wiceprezes ZarząduNeurologopeda, gerontolog, terapeuta zajęciowy. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy na oddziałach neurologicznych i udarowych, zajmuje się diagnozą i terapią dorosłych osób z afazją i dyzartrią.
Zaangażowana społecznie, aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim z deficytami neurologicznymi oraz zwiększenia widoczności przedsiębiorstw społecznych. Fundacja to jej pasja, stąd zaangażowanie w jej rozwój i dalsze działania jest naturalną drogą działania.

Współpracują z nami

Jadwiga CiesielczykNeurologopeda, magister filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i doświadczona trenerka kompetencji komunikacyjnych. W pracy koncentruje się na terapii osób dorosłych z afazją i dyzartrią. Pracuje z osobami po udarach, urazach i guzach mózgu, stwardnieniem rozsianym, chorobami neurodegeneracyjnymi oraz seniorami w profilaktyce zaburzeń funkcji poznawczych. W swojej praktyce wykorzystuje wysokie technologie i nowoczesne metody terapii, dbając jednocześnie o budowanie dobrych więzi z osobami, które potrzebują wsparcia. Wierzy, że skuteczna terapia jest możliwa w oparciu o zaufanie i poczucie akceptacji oraz bezpieczeństwa w relacji pacjent-terapeuta.
W Fundacji ORCHidea wykonuje tDSC (mikropolaryzację mózgu), diagnozę qeeg, biofeedback, elektrostymulację twarzy oraz estetyczną fizjoterapię twarzy.
Kinga KaczmarekJest studentką 3 roku psychologii klinicznej. Łączy studia z pracą. Interesują ją zagadnienia z obszaru zaburzeń osobowości oraz terapii uzależnień.Ukończyła szkolenie w tematyce suicydologii. Jest pasjonatką kolarstwa i jogi.
W fundacji prowadzi zajęcia z seniorami, w ramach Prozdrowotnego Kluby Seniora oraz odpowiada za zadania administracyjne.
Zofia KaczmarekTechnik masażu i studentka piątego roku fizjoterapii. Chętnie zdobywa nową wiedzę i dąży do rozwoju. W fundacji odpowiada za zadania administracyjne oraz zajmuje się masażem relaksacyjnym i leczniczym, terapią uroginekologiczną oraz estetyczną fizjoterapią twarzy, a także wykonuje tDSC (mikropolaryzację mózgu).
Codziennie w godzinach od 9.00 do 15.00 odbiera Państwa telefony oraz maile i udziela kompleksowych odpowiedzi.
Przemysław KlujSpecjalista psychiatra, specjalista seksuolog.
Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie kliniczne. Odbył liczne kursy i szkolenia z dziedziny psychiatrii i seksuologii. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń lękowych, depresyjnych, zaburzeń związanych ze stresem, w chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz zaburzeń o podłożu organicznym.
Pomaga osobom mającym problemy we współżyciu seksualnym i trudności w funkcjonowaniu w związkach partnerskich, uzależnionym od leków uspokajających i nasennych oraz zmagającym się z bezsennością.
Wojciech KobusAbsolwent Technikum Medycznego na kierunku Masażysta. W Fundacji ORCHidea realizuje Indywidualny Plan Reintegracyjny, jest zatrudniony jest na stanowisku Asystent Seniora i pomaga terapeutkom zajęciowym podczas warsztatów oraz w pracach administracyjnych.
Barbara LewandowskaNeurologopeda Kliniczny. Tytuł magistra uzyskała na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia podyplomowe z zakresu neurologopedii klinicznej ukończyła na Poznańskim Uniwersytecie Medycznym. Z Fundacją ORCHidea jest związana od 2020 r. Od 2023 r. współpracuje z Centrum Wsparcia Rodziny i Seniora w podpoznańskich Owińskach. Prowadzi indywidualną terapię (neuro)logopedyczną osób dorosłych po przebytych udarach – z afazją, dyzartrią, SLA (stwardnienie zanikowe boczne), urazach mózgu, osób z chorobami neurodegeneracyjnym (np. Alzheimer) w warunkach gabinetowych oraz realizując wizyty domowe. Wspiera osoby dorosłe i seniorów w terapii zaburzeń funkcji poznawczych. Jest współautorką publikacji pt. „Neurosesje 2” i „Super Seniorzy”. W swojej pracy, skupia się na indywidualnym podejściu do aktualnych możliwości i potrzeb pacjenta. Swoją terapię opiera na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa między nim, osób mu najbliższych a swoją osobą. Uważa, że cierpliwość, regularność, konsekwencja, oparta na obopólnym zaangażowaniu tylko może pomóc w wyjściu z trudności i zwiększyć skuteczność terapii.
Weronika MiklasińskaMgr psychologii. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychosomatyki i somatopsychologii na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz kurs terapii zajęciowej i arteterapii w Konsorcjum Naukowo Edukacyjnym w Kielcach. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym. Prowadziła cykl warsztatów skierowanych dla mieszkańców DPS dotyczącego sposobów radzenia sobie ze stresem w dobie pandemii oraz komunikacji interpersonalnej. Praktykuje holistyczne podejście. W Fundacji ORCHidea prowadzi terapię biofeedback oraz tDSC (mikropolaryzację mózgu).
Anna PaulLekarz akupunkturzysta z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Jej pasją jest holistyczne wspieranie Pacjenta na drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia. Łączy wiedzę uzyskaną na studiach medycznych z umiejętnościami z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej a konkretnie akupunktury.
Metodę tę stosuje również w pracy z osobami z chorobami neurologicznymi np. po udarze lub po urazach mózgu, aby wspomóc proces rehabilitacji, zmniejszyć dolegliwości i napięcie.
Stosując akupunkturę z powodzeniem pomaga pozbyć się m.in. dolegliwości z zakresu układu ruchu (stany po urazie, złamaniu, upadkach, wypadkach komunikacyjnych, zwyrodnienia stawów, bóle kręgosłupa, bóle mięśni), pokarmowego (IBS, SIBO, wzdęcia, zaparcia, biegunki, nadwrażliwość pokarmowa), nerwowego (np. migrena, bóle głowy, szumy uszne, pogorszenie pamięci i koncentracji). Akupunktura przynosi także ulgę kobietom w każdym wieku w kolejnych etapach dojrzewania, starania o ciążę, w jej trakcie i w połogu oraz w okresie menopauzy.
Aleksandra PiotrUkończyła Szkołę Przysposobiającą do Pracy w Zespole szkół nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu. Jest osobą kreatywna i pełną pasji do muzyki i rysunku, otwartą i towarzyską. W fundacji realizuje Indywidualny Plan Reintegracyjny i wnosi swoją obecnością wiele radości.
Daniel PisarskiFizjoterapeuta, certyfikowany terapeuta manualny (system niemiecki).Ukończył studia magisterskie na AWF w Poznaniu na kierunku fizjoterapia
Pracował w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej, w
Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Poznaniu, mając każdego dnia kontakt z chorymi z deficytami neurologicznymi. Otwarty na nowości, chętnie poszerza swoją wiedzę.
Anna RajewskaJest magistrem psychologii, specjalistą psychologii klinicznej z subspecjalizacją w zakresie
neuropsychologii. Ukończyła studia na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu na
kierunku psychologia, szkolenie specjalizacyjne w zakresie psychologii klinicznej oraz 4-letnie
szkolenie z terapii poznawczo-behawioralnej w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej
w Warszawie.
Pracuje na oddziale neurologii oraz oddziale leczenia udarów mózgu w
Wielospecjalistycznym Szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu oraz prowadzi terapię w prywatnej
praktyce na terenie Poznania.
Główne zainteresowania i aktywność zawodowa dotyczą neuropsychologii oraz
psychoterapii dorosłych i młodzieży.
W codziennej praktyce zajmuje się diagnozą neuropsychologiczną oraz rehabilitacją funkcji
poznawczych u osób po urazach mózgu, udarach, w przebiegu procesów otępiennych.
Prowadzi terapię poznawczo-behawioralną dla osób dorosłych oraz młodzieży.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapii
Poznawczo-Behawioralnej.
Vanessa RydlewskaTechnik masażysta oraz studentka trzeciego roku fizjoterapii. Uwielbia pomagać innym i podejmować nowe wyzwania. Prywatnie kocha podróżować, odkrywać nowe możliwości. Stawia na rozwój. W Fundacji ORCHidea odpowiada za zadania administracyjne w godzinach popołudniowych, tj. po godzinie 15.00.
Aleksandra ZałustowiczPedagog Specjalny, Neurologopeda, Surdologopeda, z ukończonym studium Seksuologii, oraz Terapii w Kryzysie, w trakcie studiów Psychologii Klinicznej. Od 2013 roku doktor nauk społecznych z zakresu Pedagogiki. Od dziesięciu lat pracuje jako neurologopeda w Centrum J. Z. Szeliga w Środzie Wielkopolskiej, gdzie podejmuje się terapii osób po przebytych udarach, urazach mózgu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy na oddziałach udarowych i neurologicznych, oraz ośrodkach rehabilitacyjnych i domach pomocy społecznej, zajmuje się diagnozą i terapią osób dorosłych z afazja i dyzartrią. Współpracuje z Fundacją ORCHidea. Wykładowca uczelni wyższych między innymi UAM i WSP i A w Poznaniu. Realizuje również liczne granty społeczne, które mają na celu podniesienie jakości życia osób zależnych.

Wolontariusze

Bartosz OrchowskiUczeń 1 klasy Dwujęzycznego Liceum Społecznego „Dębinka” w Poznaniu. Od powstania fundacji pomaga np. w roznoszeniu ulotek podczas Dni Organizacji Pozarządowych i uczestniczy w warsztatach organizowanych przez fundację.
Mikołaj KubeckiUczeń 2LO w Poznaniu. Interesuje się nauką, uwielbia uprawiać sport i gotować.
Od września 2022 uczy seniorów języka hiszpańskiego jako wolontariusz w fundacji.
Zuzanna CzarczyńskaStudentka 1 roku Filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewiczaw Poznaniu. Pomaga w fundacji od 2016 roku. Robi zdjęcia, tworzy rolki i filmiki oraz uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez fundację.

Sesję zdjęciową sfinansowano w ramach Programu „Przedsiębiorstwo Społeczne +” na lata 2023-2025.