Fundacja ORCHidea – Poznań | Wielospecjalistyczne wsparcie osób z deficytami neurologicznymi
Diagnostyka i leczenie padaczki
DIAGNOSTYKA
I LECZENIE PADACZKI
Rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych
REHABILITACJA
W SCHORZENIACH NEUROLOGICZNYCH
Prozdrowotny klub seniora
PROZDROWOTNY
KLUB SENIORA
szkolenia

SZKOLENIA

Aktualności

Projekt pt. „Prozdrowotny Klub Seniora”

Data dodania: 12 / 02 / 2021

Czas trwania projektu to luty-grudzień 2021r. Projekt skierowany jest do seniorów – mieszkańców Poznania. W ramach projektu będzie można skorzystać z różnych form aktywizacji np. zajęć arteterapeutycznych, czynności życia codziennego, spotkań integrujących, wspólnych wyjść. Projekt zakłada również indywidulane konsultacje ze specjalistami np. psychologiem, fizjoterapeutą, neurologopedą, neurologiem czy psychiatrą. Zaplanowane są również badania przesiewowe wykrywające zmiany funkcjonowania poznawczego, czy treningi pamięci.

Projekt : Dobrostan Psychiczny

Data dodania:

Czas trwania projektu to luty-grudzień 2021.
Projekt skierowany jest do mieszkańców Poznania, którzy chcieliby skorzystać z oferty informacyjno-edukacyjnego. W ramach pomocy przewiduje się indywidualne wsparcie specjalistów (psycholog, psychiatra, neurolog czy fizjoterapeuta), a także z terapii zajęciowej. Przewidziane są indywidulane konsultacje, spotkania, również broszura informacyjna dotycząca utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej.

Projekt Wsparcie w chorobie

Data dodania: 11 / 02 / 2021

Projekt realizowany w okresie luty-listopad 2021r. Skierowany do mieszkańców Gminy Komarniki.
W projekcie zakłada się indywidualne konsultacje ze specjalistą (np. fizjoterapeutą, neurologopedą, psychologiem). Zakłada zwiększenie dostępności do pomocy specjalistów, terapii, które poprawią funkcjonowanie osób. Każdy z uczestników otrzyma książkę do treningu funkcji poznawczych.

Podziękowania od Prezydenta Miasta Poznania

Data dodania: 20 / 01 / 2021

Z dumą i satysfakcją przyjęliśmy kolejne podziękowania od Prezydenta Jacka Jaśkowiaka!
Tym razem za zaangażowanie w prowadzeniu działań na rzecz seniorów. Przyczyniliśmy się akcją Maseczka Seniorro do otrzymania przez Miasto Poznań wyróżnienia w konkursie Access City Award.
Nasze działania zostały docenione nie tylko przez osoby, które były bezpośrednimi odbiorcami akcji, ale też cieszyły się uznaniem na szerszą skalę!

Prze-szyj z nami pandemię

Data dodania: 12 / 01 / 2021

Inicjatywa realizowana przez Fundację ORCHidea i Fundację Dzieciaki i Zwierzaki, która zaangażowała wiele osób! Z jeansów przekazywanych fundacjom zostały uszyte torby, które później wystawiono na sprzedaż. Dochód ze sprzedaży wspomoże obie fundacje. Zachęcamy do śledzenia strony na facebook’u Prze-szyj z nami pandemię.

PACZUSZKA PROSTO Z SERDUSZKA

Data dodania: 11 / 01 / 2021

Rok 2020 zaskoczył nas wszystkich!
Pomimo dystansu społecznego, braku spotkań, chcieliśmy aby czas przedświąteczny był jak co roku wyjątkowy; by pojawiły się dobre, miłe i radosne momenty i wspomnienia. Dlatego zachęciliśmy różne podmioty – firmy, osoby indywidualne do przekazania fundacji drobnych podarków np. słodyczy, kremików, rękodzieła. Tak, aby z nich stworzyć upominki świąteczne dla podopiecznych. Zaangażowanie osób które dołączyły do naszej akcji przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie, dlatego dzięki temu mogliśmy też wesprzeć Dom Pomocy Społecznej w Jargoniewicach.
Dziękujemy!

PRZEKAZANIE DO WIELKOPOLSKICH PLACÓWEK KSIĄŻEK NEURO-trening

Data dodania:

W okresie wrzesień-listopad 2020 r. specjaliści pracujący i współpracujący z fundacją (neurologopeda, psycholog, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy, kognitywista) opracowali, wydali i przekazali do wielkopolskich placówek komplety książek NEURO-trening (cz. I i cz. II). Materiały zostały przekazane na szpitalne oddziały neurologiczne, rehabilitacyjne oraz ośrodkom takim jak stowarzyszenia, fundacje, DPS, OPS. Przekazanie publikacji przebiegało zgodnie z zachowaniem środków ostrożności z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

książki NEURO-trening

Data dodania: 17 / 12 / 2020

Przez specjalistów fundacji został wydany kolejny zestaw książek. Są to pozycje, które zawierają ćwiczenia np. językowe, wspierające pamięć, koncentrację, a także zadania z zakresu terapii zajęciowej czy ćwiczeń przygotowanych przez specjalistów fizjoterapii.

Koszt kompletu książek to 70 zł.
Książki można nabyć zarówno stacjonarnie w fundacji, możliwa jest też wysyłka.

Książki przeznaczone są zarówno dla osób dorosłych, które potrzebują wsparcia z zakresu treningów poznawczych czy manualnych, seniorów, ale też specjalistów, którzy chcieliby wzbogacić swój zasób materiałów dla pacjentów. Są to publikacje, które mogą zainteresować zarówno logopedów, neurologopedów, ale też psychologów, czy innych specjalistów nauk społecznych.

Szkolenie

Data dodania: 09 / 11 / 2020

Na szkoleniu powiemy o tym, jak zmienia się funkcjonowanie osoby w podeszłym wieku w wyniku procesów starzenia się, jakie są obszary wsparcia funkcjonowania poznawczego oraz jakie zmiany pojawiają się w układzie nerwowym, wraz z wiekiem. Przyjrzymy się w szczególności zmianom w funkcjonowaniu pamięci, języka, uwagi, koncentracji oraz jak można je wspierać. Poruszymy zagadnienie neuroplastyczności oraz jak wspomagać procesy kognitywne u osób starszych, a także jak zmiany w narządach zmysłu (w tym wzroku) mogą zmieniać funkcjonowanie osoby starszej w życiu codziennym.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które pracują z osobami starszymi, w klubach seniora, terapeutów, absolwentów, studentów kierunków wydziałów społecznych, pracowników OPS, DPS.

Prowadząca: mgr Adrianna Świętek
Jest absolwentką UAM na kierunku Kognitywistyka. Uczestniczyła w licznych warsztatach dotyczących terapii funkcji poznawczych, afazji czy innowacji tworzonych na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz szkoleń na rzecz organizacji pozarządowych. Pracowała w Fundacji ORCHidea na stanowisku Animator Senioralny, obecnie jako Terapeuta. Zajmuje się prowadzeniem treningów poznawczych w Prozdrowotnym Klubie Seniora czy dla dorosłych osób po udarach/urazach mózgu.

Szkolenie odbędzie się 26.11.2020 r.
Szkolenie odbywa się online,
w godz. 10.00-13.00.

Koszt szkolenia to 200 zł, każdy z uczestników otrzyma książkę przeznaczoną do treningu funkcji poznawczych oraz zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
Warunkiem przyjęcia na listę uczestników jest dokonanie wpłaty w wysokości min. 60zł, zapewniającej „rezerwację miejsca” oraz opłacenie całości do 22 .11.2020.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, potwierdzonych wpłatą.

Fundacja ORCHidea, Nr konta: 18 1750 0012 0000 0000 3706 6389
Osoby chętne zapraszamy do przesyłania zgłoszeń na adres fundacjaorchidea@poczta.fm
bądź telefonicznie pod nr 782 271 227 lub 601 493 705.

NEURO-trening

Data dodania: 14 / 10 / 2020

Fundacja ORCHidea, w okresie wrzesień – listopad 2020 roku opracuje, wyda oraz przekaże do placówek tj. oddziały szpitalne, ośrodki pomocy społecznej i domy pomocy społecznej i in., książki z ćwiczeniami usprawniającymi pracę mózgu.
Projekt „NEURO-trening wsparciem dla osób z uszkodzeniami mózgu jest współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

„Razem do celu”

Data dodania: 22 / 09 / 2020

„Razem do celu” to 3. edycja akcji charytatywnej organizowanej przez pracowników Howden Donoria. W tym roku zdecydowaliśmy, że głównym beneficjentem akcji będzie poznańska ORCHidea. Fundacja kompleksowo wspiera osoby dorosłe z problemami neurologicznymi w powrocie do zdrowia.

Fundacja ORCHidea jest głównym beneficjentem dorocznej akcji charytatywnej „Howden Donoria – Razem do celu”.
„Razem do celu” to 3. edycja akcji charytatywnej organizowanej przez pracowników Howden Donoria. Wspólnie kręcimy kilometry na rowerze, biegając, spacerując, by zachęcić do zdrowego trybu życia. Każdy uczestnik akcji wpłaci swoją cegiełkę na rzecz fundacji. Inauguracja akcji „Razem do celu” planowana jest 21 września, pod siedzibą firmy Howden Donoria w Toruniu. Grupa pracowników Howden Donoria wyruszy rowerami do Poznania, pokonując cały dystans ok. 170 kilometrów na rowerach. Swój rajd zakończą pod siedzibą Fundacji ORCHidea w Poznaniu.
Cała akcja trwa w dniach 21-27.09.2020. Włączyć w akcję może się każdy, kto chce zaangażować się w pomoc fundacji!

Co trzeba zrobić, by wejść do Akcji?

– wpłacić indywidualnie cegiełkę na rzecz Fundacji ORCHidea (dowolna kwota) z dopiskiem w przelewie „Howden Donoria – Razem do celu”. Numer konta na stronie fundacji: http://www.fundacjaorchidea.pl/kontakt/;
– dołączyć do otwartej grupy „Howden Donoria – Razem do celu” w aplikacji Strava: https://www.strava.com/clubs/736455. Aplikacja zliczy pokonane kilometry przez uczestników akcji;

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://www.howdengroup.com/pl-pl/razem-do-celu-wspieramy-fundacje-orchidea-howden-donoria?fbclid=IwAR2PHB1s2K3CvwfMdhzfIKuBb3nQ6jdr33Ub7KYz2vf3Lf1A8wegp0T6y4Q

„Prozdrowotnie dla seniorów”

Data dodania: 17 / 08 / 2020

Fundacja ORCHidea w ramach projektu „Prozdrowotnie dla seniorów” zapewna działania aktywizujące i usprawniające dla seniorów i seniorek,będących mieszkańcami/kankami dzielnicy Św. Łazarz w Poznaniu.
W ramach realizacji projektu Fundacja zapewnia kompleksowe działania aktywizacyjne, prowadzone przez wykwalifikowanych prowadzących, spotkania okolicznościowe oraz integrujące
Wszystkie działania są prowadzone w lokalu Fundacji ORCHidea w Poznaniu, wyposażonym w salę do zajęć ruchowych, gabinety, multimedialne programy, pomoce oraz przestrzeń warsztatową. W projekcie zaplanowano aktywności w przestrzeni miejskiej, np. wyjście do Palmiarni Poznańskiej oraz grill na świeżym powietrzu przy Parku Kasprowicza.
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Miasta Poznania z puli Rady Osiedla Św. Łazarz.

Maseczka Seniorro

Data dodania:

W ramach akcji Maseczka Seniorro, Fundacja ORCHidea wraz z dwiema innymi organizacjami społecznymi z Poznania, szyje maseczki bawełniane dla seniorów.
Środki na uszycie maseczek zostały przekazane przez Fundację Veolia, natomiast Miasto Poznań pomaga w promocji i dystrybucji maseczek.
Fundacja ORCHidea, dzięki pomocy wolontariuszek – seniorek, uszyła blisko 6000 maseczek w ramach akcji Maseczka Seniorro.
Szczególne podziękowania dla Pani Franciszki W. i Julii K. z Walerianowa, Pani Wiesławy K. i Alicji K. z Komornik, Pani Pauliny Sz. z Poznania

„Droga do zdrowia”

Data dodania:

W ramach projektu fundacja zapewnia kompleksową wczesną wielospecjalistyczną rehabilitację, prowadzoną przez wykwalifikowanych specjalistów oraz terapeutów, z zastosowaniem nowych technologii, u 12 osób z chorobą o podłożu neurologicznym (np. udary i urazy mózgu, po operacji guza mózgu, z innymi chorobami neurologicznymi powodującymi niepełnosprawność ruchową i/lub poznawczą). Stacjonarne wsparcie jest prowadzone w lokalu wynajmowanym przez Fundację ORCHidea w Poznaniu przy ul. Hetmańskiej 15-19, wyposażonym w multimedialne programy terapeutyczne, neuroformę, pomoce rehabilitacyjne oraz przestrzeń warsztatową.
W ośrodku prowadzona jest terapia specjalistyczna na podstawie indywidualnych potrzeb (np. psychologiczna, fizjoterapeutyczna, neurologopedyczna, a także treningi czynności życia codziennego (higiena i dbałość o wygląd zewnętrzny, przygotowywanie posiłków i innych umiejętności praktycznych).
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

„NATURAlnie ORCHidea”

Data dodania:

W ramach projektu fundacja integruje i aktywizuje mieszkańców dzielnicy Łazarz, przeprowadzając spotkania, m.in. wyjście do palmiarni, grill przy Parku Kasprowicza, zajęcia z fizjoterapeutką w postaci choreoterapii oraz warsztaty manualne z terapeutkami zajęciowymi.
Spotkania zostaną podsumowane albumem ze zdjęciami wykonanymi podczas aktywności.
Zajęcia są bezpłatne, dzięki współfinansowaniu ze środków budżetu Miasta Poznania

Wielkopolska INFOlinia Wsparcia 

Data dodania: 12 / 05 / 2020

Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu mając na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną od miesiąca maja 2020 r. uruchamia Linię Wsparcia psychologicznego, informacyjnego i doradczego
dla mieszkańców województwa wielkopolskiego.

Wielkopolska Linia Wsparcia dostępna jest w godzinach od 8.00 do 20.00 przez 7 dni w tygodniu pod wskazanymi poniżej numerami telefonów lub adresami e-mail.

Ze wsparcia mogą skorzystać osoby starsze, osoby w kryzysie psychicznym oraz osoby doświadczające przemocy.

Wsparcie dla seniorów – Fundacja ORCHidea
Wsparcie dla osób doświadczających przemocy – PCPS
Wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym

 

Infolinie dostępne będą codziennie, 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8.00 do 20.00.

Telefon dla wielkopolskiego seniora został uruchomiony w celu przeciwdziałania samotności i izolacji osób starszych w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Mogą z niego skorzystać wszyscy seniorzy z województwa wielkopolskiego, którzy potrzebują rozmowy, porady bądź pomocy, również psychologicznej.

Infolinię prowadzi nasza Fundacja ORCHidea, która od kilku lat wspiera osoby starsze oraz dotknięte chorobami neurologicznymi w Wielkopolsce. Poprzez swoje działania stwarza możliwość szybkiej, fachowej i wielospecjalistycznej pomocy wszystkim osobom wymagającym wsparcia terapeutycznego oraz psychologicznego.

W celu uzyskania wsparcia należy zadzwonić pod nr telefonu 782 271 227 lub napisać e-mail na adres: 

fundacjaorchidea@poczta.fm

„Senior w formie”

Data dodania: 04 / 05 / 2020

Fundacja ORCHidea, wspólnie z seniorkami z Gminy Komorniki zaprasza do udziału w projekcie „Senior w formie”, który jest współfinansowany ze środków budżetu Gminy Komorniki.
Aktualnie wszystkie siły koncentrujemy na akcji szycia maseczek bawełnianych, które zostaną przekazane potrzebującym mieszkańcom.
Planowane jest również wspólne spotkanie przy kawie oraz trening językowo-poznawczy.

„POMYŚLny trening”

Data dodania: 02 / 04 / 2020

W ramach projektu „POMYŚLny trening dla mieszkańców powiatu poznańskiego” seniorzy otrzymają książki z ćwiczeniami oraz będą mogli skorzystać z organizowanych przez Fundację warsztatów. Wszystkie informacje można uzyskać telefonicznie bądź mailowo

„Wsparcie w chorobie” Komorniki

Data dodania: 31 / 03 / 2020

Zapraszamy mieszkańców gminy Komorniki do udziału w projekcie i do kontaktu z Fundacją ORCHidea. Projekt „Wsparcie w chorobie” jest współfinansowany ze środków budżetu Gminy Komorniki.

„OWRS”

Data dodania: 07 / 02 / 2020

Od stycznia 2020 roku Fundacja ORCHidea kontynuuje realizację projektu pn. „OWRS – Wsparcie w chorobie”, skierowanego do mieszkańców Poznania z orzeczoną niepełnosprawnością, współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Poznania”

„Osobowość Roku 2019”

Data dodania: 08 / 01 / 2020
Z dumą informujemy, że nasza Wiceprezes, Aleksandra Orchowska, została nominowana w prestiżowym Plebiscycie Głosu Wielkopolskiego „Osobowość Roku 2019” w kategorii działalność społeczna i charytatywna.
Do 15 lutego 2020 można głosować wysyłając sms o treści PDS.1 pod nr 72355 (koszt 2,46 zł z VAT).
Zachęcamy do głosowania!
https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/aleksandra-orchowska%2C1129177/

Kompleksowe wsparcie w chorobie

Data dodania: 04 / 11 / 2019

Projekt Kompleksowe wsparcie w chorobie jest współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Jest realizowany od czerwca 2019 roku do końca listopada 2019 rokuna rzecz 14 mieszkańców województwa wielkopolskiego po udarze/urazie mózgu bądź z chorobą neurodegeneracyjną, bez orzeczonej niepełnosprawności.

W ramach projektu uczestnicy korzystają z indywidualnego specjalistycznego wsparcia neurologa, psychiatry, psychologa, neurologopedy i/lub fizjoterapeuty. Ponadto uczestniczą w spotkaniach grupowych tj. treningi czynności życia codziennego, zajęcia arteterapeutyczne, grupy wsparcia, choreoterapia i treningi umiejętności społecznych.