Fundacja ORCHidea – Poznań | Wielospecjalistyczne wsparcie osób z deficytami neurologicznymi
Diagnostyka i leczenie padaczki
DIAGNOSTYKA
I LECZENIE PADACZKI
Rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych
REHABILITACJA
W SCHORZENIACH NEUROLOGICZNYCH
Prozdrowotny klub seniora
PROZDROWOTNY
KLUB SENIORA
szkolenia

SZKOLENIA

Aktualności

Wsparcie psychologiczne

Data dodania: 24 / 09 / 2022

W ramach mechanizmu zakupowego Fundacja ORCHidea od września prowadzi bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, skierowane do uchodźców z Ukrainy. W ramach realizacji usług organizowane będą również grupy wsparcia pn. „Ranne ptaszki”.

INICJATORY 2021

Data dodania:

Fundacja ORCHidea została wyróżniona przez Prezydenta Poznania w konkursie INICJATORY 2021 za projekt NEURO-ćwiczenia.

Pracujemy nad kolejną publikacją

Data dodania:

Pracujemy nad kolejną publikacją pn. „Koncentruj się!” skierowaną do dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Książka zostanie sfinansowana ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Wielkopolskiego.

ZNAK JAKOŚCI Ekonomii Społecznej i Solidarnej

Data dodania:

Otrzymaliśmy Certyfikat ZNAK JAKOŚCI Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022 w kategorii Sukces Rynkowy.

Wsparcie psychologiczne

Data dodania:

Od maja 2022 r. Fundacja ORCHidea udziela wsparcia psychologicznego, prowadzonego przez doświadczonego psychologa z Ukrainy. Wsparcie jest udzielane bezpłatnie, dzięki środkom z dotacji, otrzymanej z Miasta Poznania.

#KaucjaNaStart

Data dodania:

#KaucjaNaStart to inicjatywa fundacji polegająca na wsparciu osób z Ukrainy, które były zmuszone opuścić swój kraj z powodu wojny, polegającym na opłaceniu kaucji, czynszu, opłaty notarialnej lub pośrednika nieruchomości. Fundacja, dzięki darowiźnie od chcącego pozostać anonimowym Darczyńcy, opłaciła koszty mieszkaniowe w wysokości blisko 50 000 złotych.

Kontynuujemy drogę do zdrowia

Data dodania: 27 / 05 / 2022

Fundacja ORCHidea wspólnie z Fundacją Dzieciaki i Zwierzaki realizuje projekt pn. „Kontynuujemy drogę do zdrowia”, skierowany do mieszkańców województwa wielkopolskiego z deficytami neurologicznymi, bez orzeczenia o niepełnosprawności.
W ramach realizacji projektu uczestnicy zostaną objęci wsparciem specjalistów, w zależności od indywidualnych wskazań.
Kontakt tel. 601 493 705 (Fundacja ORCHidea, dorośli uczestnicy) oraz 666 864 477 (Fundacja dzieciaki i Zwierzaki, dzieci).
Zapraszamy.

Prozdrowotny Klub Seniora

Data dodania: 26 / 05 / 2022
Prozdrowotny Klub Seniora to projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania, skierowany do mieszkańców Poznania powyżej 60 r.ż., realizowany w okresie kwiecień – grudzień 2022 r.
W ramach projektu uczestnicy korzystają z bogatej oferty zajęć indywidualnych oraz grupowych, tj. muzykoterapia, treningi językowo-poznawcze, spotkania z psychologiem, zajęcia plastyczne oraz spotkania integracyjne.
Informacje można uzyskać pod nr tel. 601 493 705

Wsparcie psychologiczne

Data dodania:

Wsparcie psychologiczne to projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania, skierowany do osób z Ukrainy, które przybyły do Poznania uciekając przed wojną w swoim kraju.
W ramach projektu uczestnicy korzystają z wsparcia ukraińskiego psychologa w ramach indywidualnych konsultacji oraz spotkań grupowych.
Informacje można uzyskać pod nr tel. 601 493 705

 

W trosce o zdrowie

Data dodania: 21 / 03 / 2022
Fundacja zaprasza mieszkańców Poznania  do udziału w projekcie ” W trosce o zdrowie”, który jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania. W ramach projektu uczestnicy mogą skorzystać z konsultacji specjalistycznej oraz wziąć udział w zajęciach grupowych o różnym charakterze, np. arteterapeutycznych, językowo-poznawczych lub muzycznych.
Zapraszamy!

Dobrostan psychiczny

Data dodania:

Fundacja zaprasza mieszkańców Poznania powyżej 60 r.ż. do udziału w projekcie ” Dobrostan psychiczny”, który jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania. W ramach projektu uczestnicy mogą skorzystać z konsultacji specjalistycznej oraz wziąć udział w zajęciach grupowych o różnym charakterze, np. arteterapeutycznych.
Zapraszamy

Pomoc dla Ukrainy

Data dodania:
Od pierwszego dnia wybuchu wojny w Ukrainie, Fundacja ORCHidea rozpoczęła działania pomocowe. Uruchomiła zbiórkę ( nr 2022/901/OR) i tylko w pierwszym tygodniu przekazała ok. 150 kartonów z lekami, środkami opatrunkowymi,  artykułami spożywczymi i higienicznymi, zainicjowała akcję „Solidarni z Ukrainą „, w ramach której do 18.03.22 uszyto 3000 kokardek w barwach ukraińskiej flagi oraz dołączyła do akcji Przyjaciółka – Przyjaciółce, zbierając w pierwszym tygodniu 37 skompletowanych toreb dla kobiet.
Co najważniejsze, Fundacja udziela również wsparcia specjalistycznego lekarzy i psychologów.
Działania pomocowe będą trwać tak długo, jak będzie to potrzebne.

Dobrostan Psychiczny

Data dodania: 14 / 02 / 2022

Od stycznia 2022 roku fundacja realizuje projekt pn. „Dobrostan psychiczny”, skierowany do mieszkańców Poznania, powyżej 60 r.ż.
W ramach projektu, mieszkańcy Poznania mogą uczestniczyć w spotkaniach grupowych oraz korzystać z indywidualnych konsultacji specjalistycznych. zapraszamy do kontaktu.

NEURO-ćwiczenia, nowa publikacja dla wielkopolskich placówek

Data dodania: 09 / 11 / 2021

W ramach realizacji projektu pt. „NEURO-ćwiczenia”, współfinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, opracowaliśmy kolejną książkę z ćwiczeniami dla dorosłych. tym razem publikacja zawiera zadania językowo-wzrokowo-słuchowe. Do książki jest załączona płyta CD.
Książki otrzymają nieodpłatnie wielkopolskie placówki wspierające dorosłe osoby z deficytami neurologicznymi, tj. oddziały rehabilitacji, udarowe, zakłady opiekuńczo-lecznicze, kluby seniora, DPS-y i in.
Zapraszamy do kontaktu z Fundacją.

 

Projekt Droga do Zdrowia

Data dodania: 27 / 07 / 2021

Trwa realizacja projektu Droga do zdrowia, we współpracy z Fundacją Dzieciaki i Zwierzaki. Projekt skierowany został do osób bez orzeczonej niepełnosprawności.
W ramach projektu fundacja zapewnia kompleksową wielospecjalistyczną rehabilitację, prowadzoną przez wykwalifikowanych specjalistów oraz terapeutów, z zastosowaniem nowych technologii. Zajęcia prowadzone są stacjonarne z możliwością skorzystania z multimedialnych programów terapeutycznych, np. Neuroformy, a także nowoczesnych terapii tj. dogoterapia, terapia sensoryczna czy akupunktura. W ramach projektu w fundacji można skorzystać z konsultacji np.
Projekt został współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Projekt trwa w okresie czerwiec – listopad 2021.

ENMOT-ElektroNeuroMobilizacja Obszaru Twarzowego

Data dodania: 08 / 06 / 2021

Nowość w fundacji!!

ENMOT to Elektro Neuro Mobilizacja Obszaru Twarzowego – bezpieczna, bezbolesna i skuteczna stymulacja obwodowa prądem o niskim natężeniu. Stymulacja jest doskonałym uzupełnieniem terapii neurologopedycznej!

Metoda została opracowana, aby wspomagać terapię osób z:
🟣 Dysfagią (zaburzeniami połykania)
🟣 Dystrofią mięśniową po udarach, wypadkach
🟣 Zaburzeniami symetrii twarzy
🟣 Dyzartrią
🟣 Zespołami genetycznymi (SMA, SLA, DMD, SCA, zespół Moebiusa, Charge, Treachera Collinsa)
🟣 Nieprawidłowym napięciem mięśniowym w obszarze ustno-twarzowym
🟣 Wspomagająco po zabiegu przecięcia wędzidełka języka/górnej wargi i w przypadku nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka

Zapraszamy do kontaktu!

Album Potrzeb

Data dodania: 24 / 05 / 2021

Album potrzeb jest innowacją, skierowaną do osób z demencją i ich rodzin, a także bliskich i terapeutów. Innowacja ta powstała z uwagi na potrzebę komunikacji osób z demencją. Album potrzeb jest zbiorem zdjęć np. produktów, czynności, spędzania czasu wolnego, hobby etc. Z uwagi na to, iż w chorobie jaką jest demencja zmianie ulega również proces komunikacji. Album ma odpowiedzieć na te potrzeby i usprawnić komunikację. W testowaniu innowacji bierze udział 10 osób z demencją. W tym osoby, które przynależą do stowarzyszeń, ośrodków. Do albumu została dołączona też broszura informacyjna dotycząca choroby jaką jest demencja. A w niej znajdują się przydatne wiadomości o tym z jakimi trudnościami może wiązać się ta choroba znaczeniu terapii neuropsychologicznej, odżywianiu czy fizjoterapii.
Środki zostały pozyskane z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Pozytywny Niezbędnik

Data dodania:

Fundacja opracowała i testuje innowację społeczną w obszarze minimalizowania skutków Covid-19 dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ( z woj. wlkp.) pt. Pozytywny Niezbędnik. Jest to produkt stworzony z myślą o seniorach, przebywających w izolacji, również z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Innowacja ma zapewnić seniorom aktywizację psycho-ruchową, ale tez zawiera dawkę informacji – w postaci broszury informacyjnej. Pozytywny Niezbędnik trafił do 10 seniorów – 5 osób z DPS w Buku oraz indywidualnych seniorów.
POZYTYWNY NIEZBĘDNIK jest specjalnie opracowanym zbiorem narzędzi, skierowanym do seniorów, jest umieszczony w drewnianej skrzynce. Zawiera:
1. BROSZURĘ „Stres mi niestraszny”
Materiał zawiera informacje dotyczące stresu i jego przeciwdziałaniu oraz izolacji jako czynnika stresogennego. W broszurze znajdują się też metody redukcji stresu, techniki relaksacyjne czy wykaz miejsc i kontaktów telefonicznych istotnych dla osób starszych (np. wykaz miejsc wspierających seniorów).
2. DZIENNNIK SAMOPOCZUCIA – zawiera pytania dotyczące codziennego samopoczucia, jakości snu, odczuwania stresu -do codziennego wypełniania.
3. KSIĄŻKI Z ĆWICZENIAMI – zawierają ćwiczenia np. zadania pamięciowe, poznawczo-językowe, manualne (samodzielne wykonanie mandala, origami), ćwiczenia ruchowe i in. Książki zawierają różnorodne ćwiczenia aktywizujące, są doskonałym narzędziem do podnoszenia kondycji psycho-ruchowej.
4. KARTY DO KALIGRAFII – zalaminowane karty do kaligrafii z różnymi zadaniami wspomagającymi trening dłoni, pisania, sprzyjają redukcji stresu. Dołączone są pisaki suchościeralne.
5. INSTRUKCJA WYKONANIA DECOUPAGE – instrukcja służy do ozdobienia drewnianej skrzynki metodą decoupage (w tym celu zostały zakupione m.in. serwetki, klej, farba etc.)
6. PUZZLE – zaprojektowane dla osób starszych z większymi elementami i odpowiednim wzorem graficznym
7. GADŻET ANTYSTRESOWY
Środki zostały pozyskane z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Wspieramy kompleksowo

Data dodania:

Do projektu włączono 10 osób. Uczestnikom, w ramach projektu zapewniono cykl terapii z wybranym specjalistą/specjalistami (np. neurologopedą, fizjoterapeutą, psychologiem, lekarzem-akupunkturzystą, kognitywistą). Przewidziane były też pojedyncze konsultacje np. z neurologiem, psychiatrą, neurologopedą. Podopieczni mogą też skorzystać z zajęć grupowych (z zachowaniem epidemiologicznych środków bezpieczeństwa). Przewidziano choreoterapię (zajęcia ruchowe z pedagogiem tańca), zajęcia arterapeutyczne, wykłady czy treningi pamięci.
Projekt został sfinansowany z PZU.

Program pitax.pl – udział w projekcie

Data dodania: 29 / 03 / 2021

Fundacja bierze udział w projekcie PITax.pl dla OPP. Jest to prosty, uniwersalny program do rozliczenia rocznych PITów. Dzięki temu składanie deklaracji podatkowych jest wygodniejsze i szybsze. Możliwe jest też rozliczenie ulg podatkowych.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.
https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy
https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/

Fundacja w programie Medycyna i Ty

Data dodania:

W fundacji gościliśmy ostatnio ekipę telewizyjną. Materiał dedykowany był rehabilitacji poudarowej. Z uwagi na to, że fundacja jest miejscem gdzie prowadzone są różnorodne formy terapii, jest idealnym miejscem do pokazania jak ważna jest kompleksowa rehabilitacja u osób po udarze mózgu czy w innych schorzeniach o podłożu neurologicznym.
Zachęcamy do obejrzenia materiału ! W ten sposób można też poznać działalność naszej fundacji od strony wielospecjalistycznej terapii.

https://poznan.tvp.pl/52622948/04032021

Projekt pt. „Prozdrowotny Klub Seniora”

Data dodania: 12 / 02 / 2021

Czas trwania projektu to luty-grudzień 2021r. Projekt skierowany jest do seniorów – mieszkańców Poznania. W ramach projektu będzie można skorzystać z różnych form aktywizacji np. zajęć arteterapeutycznych, czynności życia codziennego, spotkań integrujących, wspólnych wyjść. Projekt zakłada również indywidulane konsultacje ze specjalistami np. psychologiem, fizjoterapeutą, neurologopedą, neurologiem czy psychiatrą. Zaplanowane są również badania przesiewowe wykrywające zmiany funkcjonowania poznawczego, czy treningi pamięci.