Fundacja ORCHidea – Poznań | Wielospecjalistyczne wsparcie osób z deficytami neurologicznymi
Diagnostyka i leczenie padaczki
DIAGNOSTYKA
I LECZENIE PADACZKI
Rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych
REHABILITACJA
W SCHORZENIACH NEUROLOGICZNYCH
Prozdrowotny klub seniora
PROZDROWOTNY
KLUB SENIORA
szkolenia

SZKOLENIA

Biofeedback

Biofeedback jest połączeniem różnych dziedzin nauki, takich jak neurologia, neuropsychologia, neuropsychiatria, neuropedagogika, z nowoczesnymi technikami komputerowymi. Treningi biofeedback prowadzą do wzrostu funkcji poznawczych mózgu, co poprawia jego pracę i znacznie wpływa na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Metodabiofeedback powstała w 1958 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie głównym jej przeznaczeniem miało być trenowanie astronautów NASA. Badania wskazywały jednak na wysoką skuteczność treningów, co dało możliwość wykorzystania metody u osób wykonujących pracę w warunkach ogromnego stresu.

Biofeedback to bezinwazyjna metoda poprawiająca efektywności mózgu oraz praca nad  kontrolowaniem procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Pacjent zostaje podłączony do głowicy EEG Biofeedback przy użyciu elektrod umocowanych za pomocą pasty, czepka i taśm, zakładanych na głowę.  Elektrody zostają podłączone do głowicy, która odbiera sygnał i następnie przekazuje  do komputera. Na monitorze można dokonać odczytu badanych fal mózgowych. Pacjent w momencie badania, które trwa około 30-40 minut, skupia uwagę na ekranie przedstawiającym gry, filmy, plansze z tekstem lub obrazami. Zadaniem pacjenta jest skupianie się na zadaniach, gdyż w ten sposób trenuje odruchy warunkowe – uczy swój mózg odruchów bezwarunkowych poprzez aktywność bioelektryczną.

Kto może skorzystać z treningów EEG Biofeedback ? Są to między innymi:

Należy jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem, w celu wyrażenia zgody na udział w treningach.

Stosowanie Biofeedback wpiera również osoby zdrowe, chcące:

Metoda Biofeedback sprawdza się w przypadku dorosłych i dzieci (ADHD, agresja, dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia). Coraz więcej osób wykorzystuje metodę do wspomagania swojego rozwoju. Badanie nie jest bolesne, a wręcz jest formą relaksu i miło spędzonego czasu w towarzystwie terapeuty.