Pozytywny Niezbędnik

Fundacja opracowała i testuje innowację społeczną w obszarze minimalizowania skutków Covid-19 dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ( z woj. wlkp.) pt. Pozytywny Niezbędnik. Jest to produkt stworzony z myślą o seniorach, przebywających w izolacji, również z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Innowacja ma zapewnić seniorom aktywizację psycho-ruchową, ale tez zawiera dawkę informacji – w postaci broszury informacyjnej. Pozytywny Niezbędnik trafił do 10 seniorów – 5 osób z DPS w Buku oraz indywidualnych seniorów.
POZYTYWNY NIEZBĘDNIK jest specjalnie opracowanym zbiorem narzędzi, skierowanym do seniorów, jest umieszczony w drewnianej skrzynce. Zawiera:
1. BROSZURĘ „Stres mi niestraszny”
Materiał zawiera informacje dotyczące stresu i jego przeciwdziałaniu oraz izolacji jako czynnika stresogennego. W broszurze znajdują się też metody redukcji stresu, techniki relaksacyjne czy wykaz miejsc i kontaktów telefonicznych istotnych dla osób starszych (np. wykaz miejsc wspierających seniorów).
2. DZIENNNIK SAMOPOCZUCIA – zawiera pytania dotyczące codziennego samopoczucia, jakości snu, odczuwania stresu -do codziennego wypełniania.
3. KSIĄŻKI Z ĆWICZENIAMI – zawierają ćwiczenia np. zadania pamięciowe, poznawczo-językowe, manualne (samodzielne wykonanie mandala, origami), ćwiczenia ruchowe i in. Książki zawierają różnorodne ćwiczenia aktywizujące, są doskonałym narzędziem do podnoszenia kondycji psycho-ruchowej.
4. KARTY DO KALIGRAFII – zalaminowane karty do kaligrafii z różnymi zadaniami wspomagającymi trening dłoni, pisania, sprzyjają redukcji stresu. Dołączone są pisaki suchościeralne.
5. INSTRUKCJA WYKONANIA DECOUPAGE – instrukcja służy do ozdobienia drewnianej skrzynki metodą decoupage (w tym celu zostały zakupione m.in. serwetki, klej, farba etc.)
6. PUZZLE – zaprojektowane dla osób starszych z większymi elementami i odpowiednim wzorem graficznym
7. GADŻET ANTYSTRESOWY
Środki zostały pozyskane z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.